Finanszírozás - amikor a tanuló nincs jelen a képzésben
A gyakorlati oktatás folyamán vannak olyan speciális esetek, amikor a tanuló nincs jelen a képzőhelyen, de ennek ellenére a gazdálkodó szervezet köteles a tanulói juttatásokat és az ehhez kacsolódó járulékokat részben, vagy teljes egészében biztosítani. Továbbá ehhez kapcsolódóan vizsgálni kell a normatíva lehívásának jogosságát is ezekben az esetekben.
Ilyen esetről beszélünk többek között a szorgalmi időszakot követő pihenőidőt, a tömbösített képzést, a betegszabadságot és a táppénzt, valamint a szülési szabadságot illetően.
Az alábbiakban egy konkrét esetet kiemelve vizsgáljuk meg a tanulói juttatások és a lehívható normatíva alakulását.
A tanulószerződésben meghatározott díj fizetésének elmaradása, illetve csökkentése esetén hogyan teljesíthető a járulék- és a szociális hozzájárulási adó fizetésének kötelezettsége?
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény szerint biztosított a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló.
Járulékalapként a tanulószerződés alapján ténylegesen kifizetett díjat kell figyelembe venni. Ez független attól, hogy a tanuló a biztosítás időtartama alatt a szakképzésről szóló törvény előírásai alapján részesül-e díjazásban az igazolatlan hiányzásai miatt vagy csak csökkentett díjazásra jogosult.
Az Szt. 64. § (1) bekezdés második fordulata a tanulószerződésben meghatározott díj csökkentését írja elő a tanuló igazolatlan mulasztásának idejével arányosan. A társadalombiztosítási járulék rögzített járulékalappal kapcsolatos előírásának alkalmazása miatt nem kifogásolható az az eljárás, hogy a tanuló „nettó" járandóságát csökkenti a gazdálkodó. Vagyis a tanulószerződésben rögzített díjazásból a Társadalombiztosítási járulékban előírt, kötelezően fizetendő járulékok levonása után kapott nettó összeget kell arányosan csökkenteni a tanuló igazolatlan mulasztásának idejével arányosan.
A tanulók betegszabadságával, illetve társadalombiztosítási ellátásával (például: táppénz) érintett időszakok esetében elfogadható az az eljárás, hogy a gyakorlati képzést folytató szervezet a betegség ideje alatti mulasztásokat a megfelelő igazolások alapján igazoltnak tekinti, és nem csökkenti a tanulószerződésben foglalt díjazás mértékét, amely így teljes fedezetet nyújt a Társadalombiztosítási járulék szerint fizetendő járulékok levonására.
A csatolt táblázat részletesen elemzi ezeket az eseteket, mely segítségül szolgálhat a kérdéses
helyzetek eldöntésében. (Minden esetben jogszabályi alátámasztással, a jogszabályi hivatkozás
konkrét megnevezésével.)